Additional Information
| Manufacturer | Action |
| Tip | 7 layered, vacuum sealed, 13mm proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 - 12" pro taper, brass insert |
| Collar | None |
| Pin | 5/16x18 |
| Forearm | Birdseye maple |
| Wrap | None |
| Butt sleeve | Rosewood with black veneer wrapped points |
| Weight changeable | yes |
| Warranty | Limited Manufacturers |
| Comes with case | NO |
| Country of origin | China |