
Additional Information
| Manufacturer | McDermott |
| Manufacturer info | McDermott |
| Tip | 13mm Navigator Black Tip |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| Shaft | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design |
| Collar | Black composite collar with double brass rings encasing pearl colored ring |
| Pin | 3/8x10 |
| Forearm | Birdseye maple with American cherry organic stain |
| Wrap | Brown Irish linen with white specks |
| Butt sleeve | Birdseye maple with American cherry stain |
| Weight changeable | yes |
| Warranty | Lifetime Manufacturer |
| Warranty info | McDermott Warranty |
| Comes with case | NO |
| Country of origin | USA |