
Additional Information
| Manufacturer | Pechauer |
| Manufacturer info | Pechauer |
| Tip | 13mm C4+ Random color patterns, fiber-based synthetic tip |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Solid hard rock maple, 9-12" pro taper, black collar with maple dashes |
| Collar | Stainless steel with re-inforced phenolic core |
| Pin | Pechauer Speed joint |
| Forearm | Rosewood stained |
| Wrap | None |
| Butt sleeve | Rosewood stained with Pechauer diamonds at bottom |
| Weight changeable | yes |
| Warranty | Lifetime Manufacturer |
| Warranty info | Pechauer Warranty |
| Comes with case | NO |
| Country of origin | USA |